Alkomat to dziś już nie tylko urządzenie używane przez służby mundurowe. Bardzo często na taki zakup decydują się również osoby prywatne, chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Aby alkomat działał poprawnie, a jego pomiary były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości, należy pamiętać o aspektach takich, jak kalibracja czy wzorcowanie urządzenia. Czym różnią się oba procesy? Jak wygląda wzorcowanie alkomatu i kto bezwzględnie powinien o nim pamiętać?
Wzorcowanie alkomatu a kalibracja – to nie to samo!
Wzorcowanie alkomatu bardzo często jest mylone z jego kalibracją. Niesłusznie, bo są to dwa odrębne procesy. Podczas gdy kalibracja pozwala nam jedynie wyregulować urządzenie, wzorcowanie zajmuje się określaniem, jak bliskie rzeczywistości są wyniki. Margines błędu ma prawo wystąpić zawsze, jednak w urządzeniach przeznaczonych do profesjonalnego użytku powinien być on znikomy.
Wzorcowanie alkomatu stosuje się w przypadku profesjonalnych urządzeń używanych przez służby mundurowe. Przeprowadza się je zwykle w certyfikowanym laboratorium bądź w Urzędzie Miar i Wag. Otrzymane wówczas świadectwo wzorcowania może być wykorzystane na przykład w sądzie, o ile posiada jeszcze ważność – jeśli nie, należy wykonać wzorcowanie raz jeszcze.
Jak wygląda wzorcowanie alkomatu?
Wzorcowanie alkomatu polega na zbadaniu zgodności wyników wskazanych przez urządzenie z rzeczywistością. Wykonuje się je na specjalistycznej aparaturze, ustawiając konkretne wartości w promilach, by wykonać pomiar dziesięciokrotnie. Wyniki należy zestawić z wzorcem, zachowując margines błędu nie większy niż dwa procent.
Jeżeli wyniki są zadowalające, otrzymujemy świadectwo informujące o tym, że nasze urządzenie działa w sposób bezbłędny. Wzorcowanie powinno odbywać się regularnie, jeśli zależy nam na miarodajnych, zgodnych z rzeczywistością wynikach. Szczególnie ważne jest to na przykład w przypadku alkomatów używanych przez policję.
Dla kogo wzorcowanie alkomatu?
Wzorcowanie jest ważne dla każdego, komu zależy na miarodajnych wynikach. Szczególnie duże znaczenie ma to w pracy policji i innych służb mundurowych – w tym przypadku pomiary mogą okazać się potrzebne w sądzie i mają duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Sprawne alkomaty są potrzebne również w miejscach takich, jak izba wytrzeźwień czy szpital. Urządzenia te wykorzystuje się do badań w firmach transportowych, gdzie kontroluje się stan trzeźwości kierowców. Każdy z wymienionych przykładów wymaga w pełni sprawnego alkomatu, którego jakość jest potwierdzona stosownym certyfikatem.
Dlaczego świadectwo wzorcowania jest takie ważne?
Wzorcowanie polega na badaniu wiarygodności wyników alkomatu. Po jego wykonaniu wiemy, czy możemy ufać naszemu urządzeniu, czy jednak warto oddać je do naprawy. Udokumentowanie wzorcowania świadectwem pozwala precyzyjnie określić wiarygodność alkomatu, dzięki czemu nie tylko zapewnia nas o jego rzetelności, ale może również okazać się pomocne w przypadku ewentualnych spraw sądowych.
adres do wysyłki alkomatu na wzorcowanie:
Polskie Centrum Wzorcowania Sp. z o.o.
ul. Św. Jerzego 1A
50-518 Wrocław
* proszę pamiętać aby dodać swoje dane teleadresowe.