Jednym z kluczowych aspektów jazdy samochodem niezmiennie pozostaje bezpieczeństwo. Gdy stwarzamy zagrożenie, dotyczy ono nie tylko nas i naszych pasażerów, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Kluczowe znaczenie ma tu samopoczucie kierowcy, które może ulegać znaczącym zmianom po spożyciu alkoholu. To właśnie napoje wysokoprocentowe są powodem dużej części wypadków drogowych. Czy istnieje dopuszczalny limit alkoholu, po którym można wsiąść za kierownicę?
Alkohol zawsze wpływa na organizm
Nawet niewielkie ilości alkoholu mają wpływ na nasz organizm. Wielu osobom wydaje się, że mają „mocną głowę” i mogą pozwolić sobie na przymknięcie oka, ale to niestety bardzo zgubne myślenie. Alkohol ma bowiem wpływ na układ nerwowy, przez co uniemożliwia nam szybkie reakcje i sprawny osąd sytuacji. Może również powodować senność. Nie ulega więc wątpliwości, że nie są to warunki, w których powinno się wsiadać za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu. Zgubne bywa to, że stan upojenia alkoholowego zazwyczaj sprawia, iż wydaje nam się, że czujemy się świetnie.
Chcąc upewnić się, że możemy prowadzić samochód i nie powodować niebezpieczeństwa, warto przebadać się alkomatem. Aby jednak wiedzieć, w jaki sposób należy interpretować wyniki, należy zapoznać się z dopuszczalnymi limitami.
Czy istnieje bezpieczny poziom alkoholu we krwi?
Nie do końca. Dopuszczalne limity zawarte w prawie pozwalają, rzecz jasna, uniknąć kary, ale nadal mogą powodować niebezpieczeństwo na drodze. Należy zatem postawić na zdroworozsądkowe myślenie.
Dopuszczalny limit alkoholu według polskiego prawa, to 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu, czyli 0,2 promila. Wydaje się, że to niewiele, ale nawet taka ilość może na nas zadziałać – wystarczy, że mamy słabszy dzień czy infekcję na horyzoncie. Musimy mieć zatem świadomość, że mieszczenie się w dopuszczalnym limicie w żadnym wypadku nie jest gwarancją bezpieczeństwa.
Jeżeli podczas badania alkomatem otrzymamy wynik od 0,1 do 0,25 m/L, można mówić o wykroczeniu. W przeliczeniu na promile jest to 0,5, a wszelkie wartości powyżej w momencie prowadzenia samochodu są przestępstwem. To również ogromne zagrożenie na drodze – według statystyk ryzyko wypadku wzrasta wówczas aż czterokrotnie!
Jak upewnić się o bezpieczeństwie?
Przede wszystkim nie warto szukać odpowiedzi w internecie. Wszelkie przeliczniki online nie są miarodajne i mogą łatwo wprowadzić nas w błąd, a przy tym narazić na niebezpieczeństwo.
Najlepszym wyborem jest oczywiście skorzystanie z alkomatu. Warto zaopatrzyć się w taki do własnego użytku. Wskaże nam on poziom alkoholu we krwi, dzięki czemu będziemy mieć szansę podjąć świadomą decyzję.
Kupno własnego alkomatu może uchronić nas przed wypadkiem na drodze. Warto jednak pamiętać o tym, jak o niego dbać – mowa na przykład o regularnej kalibracji. Tylko wtedy wyniki podawane przez urządzenie będą miarodajne i zgodne z rzeczywistością. Niezależnie od wartości pokazanych na alkomacie, ostateczna decyzja należy do nas – wybierzmy dobrze i nie narażajmy niczyjego życia.