Na rynku jest dostępnych wiele alkomatów – od mniej do najbardziej zaawansowanych. Wybór urządzenia odpowiedniego do naszych potrzeb powinien być oczywiście dobrze przemyślany, ale jeżeli sprzęt ma nam służyć długo i dobrze, ważne jest również, by odpowiednio o niego zadbać. Musimy zatem wiedzieć, jak poprawnie używać alkomatu, w jaki sposób go przechowywać i jak sprawić, by jak najdłużej działał w pełni swoich możliwości.
Jak korzystać z alkomatu?
Wydaje się, że korzystanie z alkomatu jest proste – wystarczy dmuchnąć w ustnik i zaczekać na pojawienie się wyniku. Nie jest to jednak aż takie łatwe. Wynik będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli zastosujemy się do kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest na przykład odczekanie co najmniej pół godziny po spożyciu alkoholu. Jeśli bowiem wykonamy badanie od razu, wynik wyjdzie przekłamany i będzie zbyt wysoki – alkohol będzie przecież znajdował się na ustach czy języku. Takie stężenie może sprawić, że urządzenie ulegnie rozkalibrowaniu.
Pomiar powinien być wykonany co najmniej dwukrotnie, a najlepiej kilka razy co kwadrans. Nawet, jeśli pojawi się błąd pomiaru, w ten sposób łatwiej będzie nam go zauważyć. Krótko przed badaniem nie powinno się jeść, gdyż może to zaburzyć wynik poprzez zgromadzenie się resztek pokarmu w ustniku. Istnieje również ryzyko zniszczenia wówczas urządzenia. Inne czynniki wpływające na niedokładność wyniku to palenie papierosów krótko przed badaniem. Dobrym krokiem jest wypłukanie ust wodą.
Przechowywanie alkomatu
Po zakupie alkomatu warto zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Ponieważ modele są od siebie inne, różne mogą być również warunki ich użytkowania czy przechowywania. Niektóre alkomaty należy trzymać w określonym zakresie temperatury. Zwykle zaleca się jednak temperaturę pokojową.
Alkomat musi być również przechowywany z dala od alkoholi, których opary mogą doprowadzić do rozregulowania urządzenia. Będzie ono wówczas wskazywało przekłamane wartości.
Nie zapomnij o kalibracji
Jednym z bardzo ważnych aspektów wpływających na poprawne działanie alkomatu jest jego kalibracja. Każdy alkomat może wykonać określoną liczbę pomiarów, po której konieczny będzie właśnie proces kalibracji. Nierzadko urządzenie może rozregulować się również na skutek skrajnych warunków atmosferycznych. Warto więc regularnie monitorować stan techniczny urządzenia, by być pewnym rzetelności wykonywanych przez niego pomiarów. Jest to kwestia bezpieczeństwa.
Celem kalibracji alkomatu jest sprawdzenie stanu czujnika i sensora. Dzięki dokładnym, wykonywanym przez ekspertów analizom, możemy przekonać się, czy nasze urządzenie działa poprawnie. Koszty kalibracji nie należą do wysokich, a trzeba mieć na uwadze fakt, iż regularne sprawdzanie alkomatu niweluje ryzyko błędnych pomiarów i tym samym pozwala nam zadbać o bezpieczeństwo.
Jeżeli nasz sprzęt wykazuje oznaki uszkodzenia, najlepiej oddać go w ręce doświadczonych, wyspecjalizowanych fachowców. Chętnie zadbamy o Twój alkomat i upewnimy się, że działa, jak należy!