Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Wymiana sensorów

Żadne urządzenie nie jest wieczne, ale przy odpowiednim użytkowaniu można znacząco przedłużyć jego żywotność. Nie inaczej jest z alkomatami. Aby służyły nam jak najdłużej, warto sprawdzić, jak z nich korzystać i na co zwracać szczególną uwagę. Oprócz kalibracji urządzenia niezwykle ważna jest także wymiana sensorów, gdy zajdzie taka potrzeba. Czym są sensory i za co odpowiadają? Kiedy i dlaczego należy je wymieniać? Czy każdy alkomat posiada wymienny sensor?

 

Sensor w alkomacie – jaką funkcję spełnia?

Każdy alkomat posiada wiele elementów, które składają się na całość i umożliwiają jego prawidłowe działanie. Jednym z tych najbardziej kluczowych jest sensor. To właśnie dzięki niemu możemy liczyć na dokładne, rzetelne pomiary i trwałość działania alkomatu.

Do głównych zadań sensora należy przetwarzanie sygnału analogowego, biologicznego lub fizycznego – w zależności od rodzaju urządzenia – na elektryczny. Wówczas obwód scalony ma możliwość odebrania impulsu i wskazania wyniku.

 

Kluczowe parametry sensora

Aby sensor alkomatu posiadał wysoką jakość i działał prawidłowo, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejszym jest oczywiście dokładność, która odpowiada za unikanie błędów w pomiarze. W słabej jakości alkomatach błędy te mogą sięgać blisko 20 procent, co w zasadzie dyskwalifikuje zasadność używania urządzenia.

Ważnym parametrem jest również czułość sensora, która ma bezpośredni wpływ na rozdzielczość. Zdaniem ekspertów, najwyższą czułość posiadają alkomaty elektrochemiczne. Im wyższa klasa urządzenia, tym dokładniejszy wynik.

Sensor musi być również maksymalnie stabilny, dzięki czemu będziemy mogli z niego dłużej korzystać. Alkomat o wysokim poziomie stabilności nie będzie wymagał tak częstej kalibracji, jak jego mniej stabilny odpowiednik.

Spore znaczenie ma również żywotność wybranego przez nas urządzenia. Mowa tu o liczbie pomiarów, po której konieczna będzie wymiana sensora. Żywotność zaświadcza więc o tym, po ilu użyciach urządzenie nie będzie zdatne do użytku i będzie wymagało naprawy.

 

Wymiana sensora – nie w każdym alkomacie 

Żywotność alkomatów – podobnie jak innych urządzeń – jest ograniczona. Zależnie od rodzaju urządzenia, po pewnym czasie konieczne może okazać się wymienienie sensora. Co ważne, nie w każdym alkomacie sensor jest urządzeniem wymiennym – jeżeli posiadamy taki sprzęt, po zużyciu się sensora nie będzie on nadawał się już do użytku.

Alkomaty posiadające sensory półprzewodnikowe podlegają trzykrotnej kalibracji, a niektóre z nich w ogóle nie przechodzą tego procesu, co wymusza wymianę sensora. Na większą trwałość tego elementu możemy liczyć w przypadku sensorów elektrochemicznych. Decydując się na profesjonalny alkomat, możemy oczekiwać, że jego żywotność obejmie nawet do 150 tysięcy pomiarów.

Trwałość sensora zależy nie tylko od jego żywotności, ale również od sposobu użytkowania i przechowywania alkomatu. Aby służył nam długo i bezproblemowo, warto stosować się do instrukcji obsługi oraz zaleceń producenta.

   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl