Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Kalibracja alkomatów

 

Alkomaty to dzisiaj nie tylko urządzenia znajdujące się w wyposażeniu na przykład policjantów. Dziś takiego zakupu może dokonać każdy z nas, na własny użytek. Kiedy alkomat może się przydać? Na przykład po zakrapianej imprezie, gdy chcemy wiedzieć, czy możemy już bezpiecznie prowadzić samochód. Aby jednak być bezpiecznym i poprawnie korzystać z urządzenia, należy pamiętać o jego kalibracji. Na czym polega ten proces? W jaki sposób go przeprowadzić i jak często powtarzać?

 

Kalibracja alkomatu – o co chodzi?

Kalibracja alkomatu to nic innego, jak dostosowanie parametrów urządzenia do wartości przyjmowanych za wzorzec. Alkomat jest wówczas zoptymalizowany, dzięki czemu mamy pewność, że pomiary będą właściwe. To niezwykle ważne, bo źle wykonany lub obliczony pomiar może spowodować, iż zdecydujemy się na kierowanie pojazdem, wciąż znajdując się pod wpływem alkoholu. Stanowimy wówczas zagrożenie nie tylko dla siebie i naszych pasażerów, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kalibracja alkomatu jest zatem niezwykle ważna i decydując się na zakup takiego urządzenia, należy o niej bezwzględnie pamiętać. Tylko wtedy nasz alkomat będzie działał właściwie, w pełni swoich możliwości.

 

Jak skalibrować alkomat?

Proces kalibracji ma za zadanie skonfigurować oprogramowanie urządzenia w taki sposób, by zbierane pomiary były rzeczywiste. W jaki sposób przebiega kalibrowanie? Dokonuje się go przy użyciu specjalnych symulatorów, które testują alkomat oraz jego działanie. Jeżeli wyniki są inne niż te rzeczywiste, należy zresetować oprogramowanie i ustawić na alkomacie odpowiednie wartości.

Kalibrację przeprowadza się na wspomnianych wyżej symulatorach, czyli specjalistycznych urządzeniach, toteż ryzyko pomyłki jest praktycznie nierealne. Podczas kalibracji należy pamiętać o szeregu ważnych czynników, jak temperatura, poziom wilgotności, siła przepływu powietrza i konkretne stężenie alkoholu. Cały proces powinien przebiegać pod czujnym okiem wyszkolonych techników, którzy doskonale wiedzą, jak reagować na dany wynik. Technik wie również, że przed przystąpieniem do kalibracji należy przestawić alkomat w odpowiedni tryb.

 

Kiedy należy powtórzyć kalibrację?

Częstość kalibracji alkomatu zależy od konkretnego urządzenia. Te, które mamy na użytek własny, powinniśmy – zależnie od modelu – kalibrować raz na trzy, sześć lub dwanaście miesięcy. Ponadto niektóre alkomaty mogą informować nas specjalnym komunikatem o konieczności kalibracji. Alarmujące powinny być również wyniki, które znacząco odbiegają od rzeczywistości. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie prawdziwości wyników, warto poddać urządzenie kalibracji.

Gdy nie kalibrujemy alkomatu odpowiednio często, problemem może być nie tylko błąd w pomiarach. Z czasem może dojść do uszkodzenia sensora, który nie jest objęty gwarancją. Zdecydowanie lepiej zapłacić za kalibrację niż za naprawę urządzenia, której można było łatwo uniknąć.

Po zakupie urządzenia warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Nieprawidłowe użytkowanie może wymóc na nas konieczność częstszej kalibracji.

 

adres do wysyłki alkomatu na kalibrację:

Polskie Centrum Wzorcowania Sp. z o.o.

ul. Św. Jerzego 1a

50-518 Wrocław

 

* proszę pamiętać aby dodać swoje dane teleadresowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl