Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Lampka wina – wsiadać za kółko czy nie? Czas rozwiązać odwieczny dylemat 0
Lampka wina – wsiadać za kółko czy nie? Czas rozwiązać odwieczny dylemat

Lampka wina – wsiadać za kółko czy nie? Czas rozwiązać odwieczny dylemat

 

Ile razy zastanawiałeś się czy po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu możesz prowadzić auto? Najczęściej pytanie to pojawia się po obiedzie lub wyjściu do restauracji na kolację. Najczęstszym trunkiem jaki jest wtedy podawany jest wino. Wiele osób wychodzi z założenie, że jednak lampka jeszcze nikomu nie zaszkodziła ale czy na pewno? Jakiekolwiek spożycie napojów alkoholowych lub środków odurzających jest surowo zabronione przez nasze polskie prawo. Skutkować może wysokim mandatem, odebraniem prawa jazdy, nie wspominając już o wypadkach lub kolizjach drogowych. Czasem za ten rozwiązać odwieczny dylemat i rozwikłać tajemnicę ile promili po lampce wina masz w wydychanym powietrzu! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź czy na pewno jesteś odpowiedzialnym kierowcą!

 

Ile promili po lampce wina? Przekonaj się, że nawet niewielka ilość działa na mózg

 

Wino zaraz po piwie uznawane jest za jeden z lżejszych napojów alkoholowych. Ocenianym kryterium jest właśnie procent alkoholu mieszczący się z reguły w przedziale 12, a 15%. Ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy napoje alkoholowe można oceniać na podstawie lekkości? W kwestii prowadzenia pojazdu po ich spożyciu - nie! Nawet najmniejsze stężenie alkoholu wpływa na nasz organizm, a przede wszystkim mózg. Zapewne zauważyłeś, że alkohol pomaga się zrelaksować. Dlaczego tak się dzieję? Oddziałuje on na konkretne części mózgu powodując ich chwilowe otępienie. Jest ono tym większe, im większą ilość alkoholu spożyjesz. Kierowcy jadący pod wpływem mają:

 

  • opóźnioną reakcję na bodźce,
  • nie zauważają wszystkiego co dzieje się na drodze,
  • nie odczuwają zjeżdżania na przeciwległy pas
  • nie potrafią dobrze ocenić odległości pomiędzy pojazdami.

 

Zdecydowanie zwiększa to ryzyko poważnych wypadków stanowiących zagrożenie nie tylko dla Ciebie jako kierowcy ale także przewożonych pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

 

Lampka wina ile promili dostarcza? Sprawdź jakie czynniki mają na to wpływ

 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile promili ma jeden kieliszek wina. Wszystko zależy od predyspozycji osoby pijącej. Pod uwagę bierze się m.in. wzrost, masę ciała, płeć a także ilość spożytego pokarmu. Dorosły, wysoki mężczyzna może mieć znacznie mniej promili niż np. szczupła, niska kobieta. Dodatkowo warto wiedzieć, że płeć wpływa również na metabolizm alkoholu – u mężczyzn zachodzi on znacznie szybciej. U kobiet jedna lampka wina z reguły ma wartość od 0,2 do 0,4 promili, a u mężczyzn wynosi 0,2.

 

A co na to przepisy? W polskim prawie wyróżnia się dwa pojęcia – stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Stan po spożyciu alkoholu występuje wtedy kiedy ilość promili w wydychanym powietrzu mieści się w granicach 0,2 – 0,5. Prowadzenie auta w takim stanie jest wykroczenie mogącym skutkować wysoką karą grzywny, aresztu oraz odebraniem prawa jazdy na na ustaloną długość czasu. Z kolei stan nietrzeźwości występuje, gdy ilość promili jest wyższa niż 0,5. W tym przypadku prowadzenie samochodu uznawane jest za przestępstwo i może grozić karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Oczywiście wymiar wspomnianych kar może być większy w zależności od tego czy zostanie spowodowany wypadek.

 

Za ile jechać po lampce wina? Odpowiedzią jest profesjonalny alkomat

 

Na podstawie przedstawionych powyżej danych łatwo można wywnioskować, że istnieje bardzo cienka granica, aby dopuścić się wykroczenia. Opłakane skutki mogą odbić się na cały naszym życiu bolesnym piętnem. Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Większość odpowie, że nie jeździć na zakrapiane imprezy samochodem. Owszem jest to dobra rada ale co zrobić w sytuacji kiedy alkohol pojawił się niespodziewanie na rodzinnym obiedzie lub kolacji ze znajomymi? Z reguły uważa się, że odpowiedzialny kierowca powinien stanowczo odmówić spożycia, jednak doskonale wiemy, że nie zawsze jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Dlatego właśnie w takich sytuacjach świetnie sprawdzi się alkomat! Nasza firma Polskie Centrum Wzorcowania wszystkim zainteresowanym Klientom dostarcza wysokiej jakości urządzenia mierzące stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wyróżniające się wysoką dokładnością pomiarów. Słów o wysokiej jakości nie rzucamy na wiatr! Doskonale wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie nie dopuszczamy do sprzedaży produktów słabej jakości. W swojej ofercie posiadamy zarówno alkomaty do użytku osobistego jak i nieco bardziej zaawansowane wyposażone m.in. w drukarkę. Dzięki badaniu alkomatem z łatwością ocenisz za ile jechać po lampce wina nie ryzykując niebezpiecznymi sytuacjami! Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl