Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Ile czasu alkohol jest we krwi? Zwiększ swoją świadomość i bądź odpowiedzialnym kierowcą 0
Ile czasu alkohol jest we krwi? Zwiększ swoją świadomość i bądź odpowiedzialnym kierowcą

Ile czasu alkohol jest we krwi? Zwiększ swoją świadomość i bądź odpowiedzialnym kierowcą

 

Ile czasu alkohol utrzymuje się w organizmie? Jest to najczęstsze pytanie zadawane przez wszystkich kierowców udających się swoimi autami na zakrapiane imprezy, bądź spotkania, gdzie pojawił się alkohol. Odpowiedź jednak nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać. Każdy organizm jest jednostką indywidualną, co ma znaczenie również w takiej kwestii jak metabolizm alkoholu. Powszechna prawda mówi jasno: Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę! Skutkuje to nie tylko surowymi karami ale również poważnymi konsekwencjami mogącymi odbić się na całym życiu. Chcąc zwiększać świadomość kierowców na temat nietrzeźwości za kierownicą przygotowaliśmy krótki artykuł w którym wyjaśnimy ile czasu alkohol jest we krwi. Czytaj dalej!

 

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi? Sprawdź jak ważną rolę pełni wątroba

 

Dlaczego jedni trzeźwieją szybciej? Dlaczego niektórzy mają lepsze samopoczucie po wypiciu alkoholu? Aby odpowiedzieć na te pytania pod lupę weźmy nasz organizm. Choć wyglądamy podobnie to każdy z nas różni się stopniem zaawansowania w przeprowadzaniu procesów wewnętrznych w tym również metabolizmu alkoholu. Wpływ mają na to ogólne predyspozycje jak i czynniki genetyczne. Ale zacznijmy od początku i dokładnie prześledźmy drogę alkoholu w naszym organizmie. Wraz z pierwszym łykiem alkohol wędruje do żołądka, następnie jelita cienkie skąd dochodzi do dalszego wchłaniania do wątroby i krwi. Wiesz, że to właśnie w wątrobie zneutralizowaniu ulega około 90% alkoholu? Pozostałe 10% wydalane jest z moczem oraz wydychanym powietrzem. Tutaj pojawia się dla Ciebie kluczowa informacja, to właśnie wątroba, a dokładnie jej stan warunkuje ile czasu alkohol utrzymuje się w organizmie.

 

Wątroba to nie wszystko... Zobacz jakie czynniki jeszcze wpływają na czas metabolizmu alkoholu

 

Tematyka związana z zagadnieniem ile utrzymuje się alkohol we krwi jest jednak nieco bardziej rozbudowana. Nie tylko narządy wewnętrzne pełnią istotną rolę. Pod uwagę bierze się także wzrost, płeć, wagę, kondycję fizyczną oraz psychiczną, a także stan zdrowotny. Powszechnie uważa się, że u kobiet alkohol rozkłada się o wiele dłużej niż u mężczyzn. Podobna teoria tyczy się osób otyłych. Ale czy są to żelazne zasady, które zawsze się sprawdzają? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że organizmy ludzkie potrafią być nieprzewidywalne i niektóre rzeczy ciężko ocenić gołym okiem. To, że alkohol szybciej ulega metabolizmowi u osób mających nieco większą masę ciała nie zawsze znajduje swoje odniesienie w rzeczywistości. Może być to związane m.in. z przyjmowaniem leków. Nie bez powodu spożywanie alkoholu nie jest wskazane przy lekach? Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta! Mogą one potęgować stan upojenia, spowalniać metabolizm alkoholu, a także wzmagać odczucie kaca na następny dzień. Co więcej, zarówno leki jak i alkohol obciążają wątrobę, a to z kolei wpływa na jej efektywność.

 

Rodzaj alkoholu i procenty mają znaczenie, czyli jak pić z głową

 

A co z samym alkoholem? Przecież on także ma bardzo duży wpływ na to jak długo utrzymuje się we krwi. Czas trzeźwienia zależy w dużej mierze od ilości spożytego trunku oraz od jego rodzaju. Jedna lampka wina będzie znacznie inaczej odbierana prze nasz organizm niż jeden kieliszek wódki. Tutaj znaczenie mają procenty. Wśród najmocniejszych, popularnych alkoholi wyróżnia się whisky oraz wódkę mające zawartość etanolu na poziomie co najmniej 40%. Z kolei wśród najsłabszych wymienia się wino (12-15%) oraz piwo (2-6%). Zawsze jednak musisz mieć świadomość, że samo stężenie etanolu to nie wszystko, liczy się także ilość wypitego napoju alkoholowego. Przykładowo osoba, która wypiła 8 piw może mieć bardzo podobny stan upojenia jak osoba, która wypiła kilka kieliszków wódki lub drinków z whisky.

 

Jak szybko wytrzeźwieć? Nie wierz błędnym przekonaniom

 

Po imprezie obfitej w alkohol przychodzi w końcu moment kiedy trzeba wsiąść za kierownicę i to właśnie tutaj sprawy zaczynają się nieco bardziej komplikować. Jak sam widzisz to jak długo alkohol utrzymuje się we krwi zależy od wielu czynników. Nie ma możliwości na określenie konkretnego przedziału czasowego. Dla wiele osób nie było jednak to problemem do wymyślenia kilku popularnych mitów na temat szybkości trzeźwienia. Często można usłyszeć: weź zimny prysznic, wypij kawę, zjedz coś tłustego lub idź na spacer. Czy te sposoby działają? NIE! W żaden sposób nie przyśpieszają metabolizmu etanolu, a jedynie zmniejszają stopień odczuwanego zmęczenia. Miej świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu zaburza pracę mózgu. W początkowej fazie odczuwana jest euforia oraz niebywale duża siła, jednak z upływem czasu w miarę rozchodzenia się alkoholu po organizmie pojawia się otępienie, wyciszenie oraz zmniejszona wrażliwość na otaczające bodźce. Nie bez powodu uważa się, że alkohol pozwala się zrelaksować. Jego działanie blokuje pewne funkcje mózgu, a także zaburza jasność myślenia. Jednak jego moc jest jeszcze większa niż Ci się wydaje. Spożyty alkohol pogłębia stan psychiczny w jakim jesteśmy. Słyszałeś określenie, że dziś upijam się na smutno? Jest w tym nieco prawdy! Alkohol skutecznie działa również na emocje. 

 

Jazda po alkoholu, czyli dlaczego nietrzeźwi kierowcy są tak niebezpieczni

 

Wiedząc już jak alkohol działa na mózg odpowiedź jest bardzo prosta! Pijana osoba ma problem z utrzymaniem równowagi, co widoczne jest także na drodze. Jechanie slalomem, zjeżdżanie na przeciwległy pas to jedne z najczęstszych zachowań. Pogorszeniu ulega również spostrzegawczość. Nietrzeźwy kierowca nie jest w stanie być maksymalnie skoncentrowany, przez co z łatwością może przeoczyć jadącego rowerzystę lub pieszego wchodzącego na pasy. Pojawiające się przed oczami obrazy ulegają rozmyciu. Nie ma możliwości na rzetelne ocenienie odległości oraz szybkości innych pojazdów. Nie można pominąć jednej ważnej kwestii jaką jest wydłużony czas reakcji. Mózg osoby będącej pod wpływem alkoholu potrzebuje znacznie więcej czasu do przetworzenie docierających do niego informacji, a jak powszechnie wiadomo sytuacje na drodze zmieniają się dynamicznie!

 

Polskie prawo wobec pijanych kierowców nie jest łaskawe. Sprawdź co mówią o tym przepisy

 

Jadąc pod wpływem alkoholu można dopuścić się wykroczenia lub przestępstwa. Wszystko zależy od ilości promili. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba mająca w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promili popełnia wykroczenie, co może dla niej skutkować mandatem nie mniejszym niż 2500 złotych, odebraniem prawa jazdy na okres od 6 do nawet 3 lat. Powyżej 0,5 promila mówimy już o przestępstwie za co można zostać pozbawionym wolności, a prawo jazdy zostaje odebrane na okres 3, 15 lat lub dożywotnio! Oczywiście, musisz mieć świadomość, że wymiar kary zwiększa się wraz z zaistniałymi zdarzeniami jakie spowodujesz. Należy mieć na uwadze fakt, że przepisy określające kary dla nietrzeźwych kierowców stale ulegają zaostrzeniu. Ma to na celu ochronić nie tylko ich samych ale także niewinnych uczestników ruchu drogowego przed groźnymi wypadkami komunikacyjnymi zagrażającymi życiu.

 

Nie masz pewności ile czasu alkohol jest we krwi? Poznaj szybki sposób na sprawdzenie tego

 

Chyba zgodzisz się z nami, że w kwestii prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu długi czas jest Twoim sprzymierzeńcem. Jak sam widzisz ciężko jednoznacznie określić ile utrzymuje się alkohol we krwi, w końcu zależy to od zbyt wielu prywatnych czynników mających inny wymiar u każdej osoby. Co najważniejsze, nie ufaj również swojemu samopoczuciu! To, że dobrze się czujesz wcale nie oznacza, że Twój organizm w całości pozbył się całego alkoholu z organizmu. Aby mieć stu procentową pewność, że możesz prowadzić wykonaj szybkie i proste badanie alkomatem! Nasz sklep Polskie Centrum Wzorcowania w swojej ofercie posiada wysokiej jakości alkomaty, dzięki którym rozwiejesz swoje wątpliwości dotyczące tego czy możesz wsiąść za kierownicę. Wychodzimy z założenia, że znacznie lepiej zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom niż mierzyć się z ich konsekwencjami przez całe życie. Dla wszystkich zainteresowanych Klientów przygotowaliśmy szeroki zakres cenowy oraz wiele modeli urządzeń posiadających różne funkcje. Sprawdź już dziś i zadbaj o wysoki poziom bezpieczeństwa!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl